Gdańska Szkoła Liderów

logo Gdanskiej Szkoly Liderow

W Fundacji RC w Gdańsku od kilku lat organizowane są szkolenia w ramach Gdańskiej Szkoły Liderów. Są to zajęcia kierowane do młodych liderów organizacji pozarządowych.

W tym roku po raz pierwszy zaproponowaliśmy dwa poziomy Szkoły ? poziom podstawowy dla osób, które dopiero rozpoczynają działalność w organizacjach pozarządowych i poziom rozszerzony dla osób, które mają już pewne doświadczenie w działalności w organizacji.

Zajęcia na poziomie podstawowym rozpoczęły się w czerwcu, a zakończyły 20 października. W sumie podczas tego poziomu Szkoły odbyły się 71 godzin szkoleniowych.

W roku 2011 poza tradycyjną Szkołą postanowiliśmy zorganizować II poziom Szkoły Liderów, kierowany przede wszystkim do osób, które uczestniczyły w poprzednich Szkołach, jak również do osób działających w gdańskich organizacjach pozarządowych, które mają już pewne doświadczenie w zarządzaniu ngo?sem.

Poziom rozszerzony Gdańskiej Szkoły Liderów właśnie się rozpoczyna, pierwsze zajęcia będą już 28 października.

Wszystkie zajęcia odbywają się zawsze w godzinach dogodnych dla uczestników: w piątki od godziny 16.30 do 20.30 i w soboty od 09:00 do 15:00, w siedzibie Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych.

Szkoła Liderów kończy się się otrzymaniem certyfikatu przez uczestników, którego warunkiem uzyskania jest obecność na 70% zajęć i zdanie egzaminu końcowego.

W każdej edycji Szkoły organizowany jest wyjazd szkoleniowo-integracyjny poza Gdańsk, podczas którego uczestnicy zdobywają wiedze na temat strategii organizacji, a także maja okazję lepiej poznac się nawzajem, działania swoich organizacji. wyjazdy zwykle bardzo mocno wpływają na klimat zajęć podczas kolejnych spotkań.

Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne. Jednak warunkiem uczestnictwa jest działalność organizacji na terenie Gdańska lub na rzecz jego mieszkańców.

Uczestnictwo w Szkole poza certyfikatem ukończenia Szkoły, pozwala jej uczestnikom znacznie pewniej i profesjonalnej zarządzać organizacją pozarządową. Uczestnicy posiadają wiedzę na temat podstaw prawnych funkcjonowania organizacji, na temat public relations i współpracy z mediami, wolontariatu, zarządzania projektem i finansami, pozyskiwania funduszy, planowania strategicznego, roli lidera w organizacji, ewaluacji, budowania zespołu, tworzenia biznes planu oraz istoty partnerstwa.

Szkoła Liderów to także grupa wspierająca się nawzajem i działająca bardzo często wspólnie także poza działaniami projektowymi.

Wszelkich informacji na temat Szkoły Liderów udziela koordynator Natalia Siuda natalia.siuda@rci.org.pl

loga Gdańsk&FIO